Jakie błędy najczęściej popełniają początkujący przedsiębiorcy? Okazuje się, że bardzo rzadko myślą o swoim biznesie w kontekście przepływów finansowych. W rezultacie już po paru miesiącach wpadają w kłopoty finansowe. Nieumiejętnie poprowadzona strategia finansowa może nawet skutkować upadłością przedsiębiorstwa. Pan Artur Żak, właściciel firmy Idalion Finanse, zajmuje się wspieraniem firm w utrzymaniu płynności finansowej. Każdego dnia widzi, jak wiele jest w tej kwestii do zrobienia.

 

Prowadzi Pan firmę już kilka lat. Jakimi najważniejszymi radami podzieliłby się Pan z początkującymi przedsiębiorcami?
Idalion Finanse Sp. z o.o. powstał po to, aby pomagać firmom w utrzymaniu płynności finansowej. Doświadczenie lat i rozmowy z właścicielami setek firm pokazują, że kluczowym elementem dla sprawnego rozwoju firmy jest płynność. Nie zyski, nie przychody, nie wielkie projekty i strategie biznesowe – ale płynność, która wyraża się stanem gotówki na koncie i możliwością terminowego realizowania zobowiązań. Wielu właścicieli rozpoczyna inwestycje lub nowe kontrakty bez należytego przeanalizowania przyszłych przepływów gotówkowych. W konsekwencji pojawia się brak wystarczających środków, a co za tym idzie – niepotrzebny wzrost zadłużenia, a nawet groźba upadłości.

Jak uniknąć rutyny w tym, co się robi od dłuższego czasu?
Bez względu na to, jak bardzo lubimy swoją pracę, jeśli poświęcamy jej cały swój czas, wcześniej czy później zacznie nas męczyć i nużyć. Każdy człowiek potrzebuje odskoczni, nie tylko aby odpocząć, ale również, aby spojrzeć na swoją pracę z perspektywy i móc ją udoskonalać. Jednym z największych błędów wielu przedsiębiorców jest zapominanie o urlopie. Znam wielu właścicieli, którzy od kilku lat nigdzie nie wyjeżdżali, gdyż cały czas musieli doglądać swojego biznesu. Tymczasem w czasie urlopu mamy możliwość podładować akumulatory oraz zatęsknić do swojego biura, magazynu, klientów… Ważne również, aby mieć w swoim życiu jakieś hobby niezwiązane z pracą. W znaczący sposób wpływa to na wzrost naszej wydajności i na świeżość spojrzenia.

Co jest dla Pana inspiracją w działaniu?
Nic tak nie inspiruje, jak dobrze wykonana praca. Świadomość, że nasza praca przekłada się na rozwój dziesiątek firm, które z kolei polecają nas swoim partnerom i kontrahentom sprawia, że chce się działać.

Czy ma Pan sposób na dobry, zmotywowany i zgrany zespół?
Kluczem jest spoglądanie w tym samym kierunku i uczciwość we wzajemnych relacjach. Największym błędem, jaki można popełnić, to stworzyć atmosferę nieufności i wzajemnych oskarżeń oraz faworyzowanie jednych osób kosztem drugich. Lojalność pracowników opiera się wtedy tylko na płaconej pensji, a w sytuacji kryzysowej wręcz „wbiją nóż w plecy”.

Sposobem na rozwój w Państwa przypadku jest wąska specjalizacja czy może poszerzanie usług?
Zdecydowanie wąska specjalizacja. Chcemy być najlepszym doradcą w zakresie faktoringu oraz akredytywy i robimy wszystko, aby na takie miano zapracować. Dlatego też, gdy klient pyta o inne instrumenty finansowe, uczciwie odpowiadamy że nie jesteśmy ekspertami od wszystkiego, gdyż zazwyczaj Ci, którzy znają się na wszystkim, nie znają się na niczym.

Czy Pana zdaniem dla klientów mają znaczenie wartości, jakie wyznaje dany przedsiębiorca? 
Firma to nie tylko pieniądze, produkty, budynki – to również, a może przede wszystkim, wartości niematerialne i prawne, z których reputacja jest najważniejsza. Zazwyczaj współpracuje się z panem Andrzejem lub panią Olą, gdyż ma się do niej zaufanie i pewność, a to, że pracuje w takiej, a nie innej firmie jest drugorzędne. Stara prawda mówi, że pracuje się z ludźmi, a nie firmami. A jeśli z ludźmi, to ze względu na to, kim są i jakie wartości wyznają.

Co daje Panu największą satysfakcję z prowadzonego biznesu?
Największą satysfakcję dają nam polecenia i rekomendację od naszych klientów. Dzięki nim praktycznie nie musimy już dodatkowo się promować, gdyż mamy zapełniony portfel zleceń.

Czy Pana zdaniem biznes i wartości chrześcijańskie idą w parze?
Nie da się prowadzić długofalowego biznesu bez przestrzegania wartości, jakie niesie ze sobą chrześcijaństwo. Życie pokazuje, że drogi na skróty zazwyczaj są tymi najdłuższymi, a codzienna solidna, uczciwa praca najbardziej procentuje.

Dziękuję za rozmowę!

Wywiadu udzielił nam Pan Artur Żak, właściciel firmy Idalio Finanse Sp. z o.o. z Łodzi. Biuro firmy mieści się przy ul. Bolimowskiej 14/18A.
Strona internetowa spółki: www.idalion.pl

 

Zobacz więcej artykułów na blogu
Obserwuj

Dodaj komentarz