Nie trzeba mieć zasobnego portfela, żeby uczyć się języków obcych, gry na gitarze, odbyć zaawansowany kurs fotograficzny czy nauczyć się pływać. W sieci jest mnóstwo miejsc, które działają jako platformy wymiany umiejętności. Skupiają one osoby z różnorodnymi zdolnościami. Jeśli Ty znasz angielski ale zależy Ci na nauce tańca, możesz zaproponować wymianę swojej umiejętności na tę, której jeszcze nie opanowałeś!

 

Idea jest prosta. Portale służące do wymiany umiejętności gromadzą ludzi z różnymi zdolnościami. Platformy te działają według podobnej zasady. Możesz nauczyć się konkretnej umiejętności, jeśli i Ty zaoferujesz coś od siebie. A na pewno potrafisz coś, czego chciałaby się nauczyć inna osoba!

Przysługa za przysługę
Na każdym portalu wymiany umiejętności znajdziecie różnorodne sekcje tematyczne, między innymi: fotografię, sport, muzykę, gotowanie, języki obce. Nawet dziewiarstwo! W poszczególnych sekcjach można wybrać miejscowość, jaka Cię interesuje. W ten sposób wyfiltrujesz tylko te oferty, które pochodzą z Twojej okolicy. Wyniki, jaki otrzymasz, zawierają informacje na temat zasady wymiany. Może się ona odbyć zdalnie lub podczas spotkań. Osoba oferująca daną umiejętność określa także, czego chciałaby się od Ciebie nauczyć, w myśl zasady: „Ja nauczę Ciebie, Ty nauczysz mnie”.

Wymień punkty
Część portali umożliwia wymianę umiejętności na nieco innych zasadach. Swoją umiejętność wyceniasz na konkretną wartość (w punktach lub wirtualnej walucie). Inni robią to samo. Jeśli ktoś skorzysta z Twojej nauki, otrzymujesz wspomniane punkty lub walutę. Możesz ją zamienić na konkretną wiedzę innej osoby, niekoniecznie tej, która skorzystała z Twoich umiejętności. W ten sposób masz większe pole manewru a całe przedsięwzięcie nabiera dodatkowego smaczku grywalizacji.

Poszerzaj horyzonty i nazwiązuj kontakty!
W całym tym przedsięwzięciu ważne są jeszcze dwa aspekty. Po pierwsze – osoby korzystające z platformy mają świadomość swoich mocnych stron i szanują umiejętności pozostałych współużytkowników. Gdy znika bariera finansowa, motywacja do nauki ma zupełnie inny wymiar a możliwości rozwoju są w zasadzie nieograniczone. Druga kwestia to poszerzanie kontaktów i powstawanie społeczności ludzi z pasją. Dzięki portalom poznajesz mnóstwo interesujących ludzi, którzy chętnie podzielą się swoją wiedzą czy talentem.

Zobacz więcej artykułów na blogu
Obserwuj

Dodaj komentarz