Każdy z nas marzy o spokojnym, bezpiecznym życiu. O tym, by sprawy finansowe nie były źródłem zmartwień i problemów. Niewątpliwą sztuką, zwłaszcza w dzisiejszej rzeczywistości, jest właściwe zarządzanie budżetem – domowym czy firmowym. Zewsząd kuszą wszechobecne reklamy „szybkich pożyczek na wyjątkowych warunkach.” Nierzadko taka pożyczka staje początkiem prawdziwych problemów i spirali zadłużenia. Musimy nauczyć się gospodarować finansami. A można to robić zgodnie z Bożymi zasadami! Opowiada o tym Pan Zdzisław Miara, prezes Fundacji Edukacja Finansowa Crown.

 

Zdecydowali się Państwo zostać partnerem inicjatywy „Firma z zasadami”. Czym dla Państwa jest ten projekt? Jak Państwo go postrzegają?
Edukacja Finansowa Crown uczy zarządzania finansami osobistymi i firmowymi oraz karierą w taki sposób, aby było to zgodne z Bożymi zasadami. Fundacja „Firma z Zasadami” uczy stosowania zasad, więc mamy pewną zbieżność wartości. Dlatego podjęliśmy współpracę. Cenimy inicjatywy, które honorują ludzi kierujących się czymś więcej, niż tylko etyką sytuacyjną.

Czym zajmuje się fundacja Edukacja Finansowa Crown? Jakie są jej podstawowe cele?
Zajmujemy się edukacją finansową w oparciu o zasady biblijne. Chcemy, aby chrześcijanie zarządzali finansami po Bożemu, dlatego uczymy biblijnego stosunku do pieniędzy oraz praktycznych zastosowań w zarządzaniu pieniędzmi – na przykład budżetowania, oszczędzania, hojności oraz szybszego wychodzenia z długów. Dysponujemy narzędziami, które wykorzystujemy, ucząc zarządzania karierą oraz zespołami ludzkimi w firmie.

Skąd wywodzi się idea Crown? Jaka jest jej historia?
Idea odpowiedzialnego zarządzania pochodzi od Larrego Burketa i Howarda Daytona, którzy założyli Crown ponad 40 lat temu w USA. Powstała poprzez połączenie organizacji, którym przewodniczyli. My w Polsce nawiązaliśmy współpracę z Crown USA w 2008 roku.

W jakich krajach jeszcze funkcjonuje Edukacja Finansowa Crown?
Crown działa w kilkudziesięciu krajach. Nie buduje własnych struktur, ale działa przez partnerów –na przykład w USA, w Europie i w Afryce. Bardzo silny jest oddział brazylijski i chiński.

Można by pomyśleć: „Co ma wspólnego chrześcijaństwo z finansami”? No właśnie… Jak to się łączy? I jak się przekłada na zarządzanie budżetem?
Pismo Święte wzywa chrześcijan, aby byli dobrymi zarządcami potencjału, jaki każdy otrzymał od Boga. Biblia zachęca do unikania zadłużenia, do oszczędzania i hojnego dawania; mówi o tym, by pomagać biednym. Dlatego uczymy planowania budżetu, który jest praktycznym narzędziem umożliwiającym mądre wydawanie pieniędzy, szybsze wychodzenie z długów, roztropne oszczędzanie na przyszłe potrzeby oraz hojniejsze dzielenie się z innymi.

Kto korzysta z warsztatów organizowanych w ramach fundacji? Czy gromadzi ona tylko osoby, wyznające wartości chrześcijańskie?
Wiara nie jest warunkiem niezbędnym do uczestniczenia w naszych programach, ponieważ każdy człowiek, który zdecyduje się zastosować ponadczasowe zasady biblijne na pewno wiele na tym skorzysta. Musi to być jednak człowiek otwarty, który teksty biblijne potraktuje jako źródło życiowej mądrości.

Czy zazwyczaj zgłaszają się do Was osoby, będące w tarapatach finansowych? Czy to są również przedsiębiorcy?
W kursach biorą udział ci, którzy chcą się dowiedzieć, co Pismo Święte mówi o zarządzaniu finansami i lepiej zarządzać pieniędzmi. Często są to osoby będące w tarapatach finansowych, ale nie tylko takie. W kursach finansowych uczestniczą również przedsiębiorcy, bo zasady biblijne dotyczące zarządzania finansami są uniwersalne – przydają się nie tylko w domu, ale również w firmie.

Jakie działania podejmuje fundacja?
Organizujemy stacjonarne kursy finansowe w małych grupach, a do spotkań na odległość wykorzystujemy Skype oraz formę webinarów. Organizujemy konferencje „Biblia o finansach” i „Biblia o pracy”, szkolenia trenerów rozwoju zawodowego oraz szkolenia dla młodzieży. Wspieramy tych, których nie stać na zakup materiałów lub opłacenie uczestnictwa w naszych programach; niektórzy liderzy Crown prowadzą coaching finansowy.

Co fundacja Crown zmienia w życiu człowieka?
Ludzie, którzy zastosowali Boże zasady, doświadczają więcej pokoju. Z nadzieją patrzą w przyszłość i eliminują stres związany z długami. Dzięki planowaniu w ich życiu pojawiają się oszczędności, doświadczają radości i satysfakcji wynikającej z dawania na właściwe cele i z właściwą postawą. W małżeństwach poprawiają się relacje, ponieważ pieniądze przestają dzielić małżonków.

Gdzie można Was znaleźć?
Nasi przedstawiciele, tak zwani liderzy Crown, są obecni w dużych miastach Polski – na przykład w Warszawie, Gdańsku, Szczecinie, Koszalinie, Poznaniu Wrocławiu, Katowicach, Krakowie, Rzeszowie i Lublinie oraz w wielu mniejszych miejscowościach. Kontakt z nimi można nawiązać przez naszą stronę crown.org.pl

Bardzo dziękuję za rozmowę!

Wywiadu udzielił nam Pan Zdzisław Miara, prezes Fundacji Edukacja Finansowa Crown. Siedziba fundacji mieści się w Warszawie, przy ulicy Lokajskiego 16/18. Strona internetowa fundacji: www.crown.org.pl

Zobacz więcej artykułów na blogu
Obserwuj

Dodaj komentarz